Uncategorized

مفهوم HDMI

مفهوم HDMI

مفهوم HDMI
مفهوم HDMI: واژه HDMI مخفف “High-Definition Multimedia Interface” به یک رابط چندرسانه ای با کیفیت بالا اطلاق می شود. HDMI یک علامت تجاری و برند تجاری برای رابط دیجیتال است که برای انتقال داده های صوتی و تصویری در یک کابل مورد استفاده قرار می گیرد. این اینترفیس توسط تجهیزات مدرن صوتی و تصویری مانند تلویزیون های ۴K و HDTV ، گیرنده های صوتی ، پخش کننده های DVD و Blu-ray ، جعبه های کابل و کنسول های بازی ویدیویی پشتیبانی می شود.

در حالی که انواع دیگر اتصالات A/V به کابلهای جداگانه برای داده های صوتی و تصویری نیاز دارند ، یک کابل HDMI بصورت همزمان جریان های صوتی و تصویری را با هم حمل می کند و باعث کاهش اتصالات و بی نظمی می شود. برای مثال ، یک دیوایس آنالوگ برای اتصال نیاز به سه کابل برای فیلم و دو کابل برای صدا دارد که در کل پنج کابل است. اطلاعات مشابه را می توان با استفاده از تنها یک کابل HDMI به صورت دیجیتالی منتقل کرد.

از آنجا که HDMI یک اتصال دیجیتال است ، کابل های HDMI نسبت به کابل های آنالوگ کمتر در معرض تداخل و سر و صدای سیگنال هستند. همچنین ، از آنجا که بیشتر دستکاهها مانند دستگاه پخش دی وی دی و جعبه های کابل دیجیتال ، اطلاعات را به صورت دیجیتال پردازش می کنند ، HDMI نیازی به تبدیل دیجیتال به آنالوگ و آنالوگ به دیجیتال به مانند رابط های دیگر را ندارد. بنابراین تکنولوژی HDMI معمولا کیفیت تصویر و صدای بهتری در مقایسه با انواع دیگر اتصالات تولید می کند.

کابل های HDMI اغلب از کابل های آنالوگ گران تر هستند زیرا هزینه ساخت آنها بیشتر است. اما یادآوری این نکته حائز اهمیت است که تنها یک کابل HDMI می تواند جایگزین چندین کابل آنالوگ شود. اتصال HDMI همه منظوره از طریق یک کابل می تواند راه اتصال و قطع کردن دستگاهها را بسیار ساده کند. کابل های HDMI همچنین از دستورات دیجیتال پشتیبانی می کند و به دستگاه ها امکان برقراری ارتباط با یکدیگر را می دهد. به عنوان مثال ، اگر تلویزیون شما از طریق یک کابل HDMI به یک گیرنده متصل باشد ، تلویزیون می تواند گیرنده را روشن و خاموش کند در حالیکه تلویزیون خاموش یا روشن باشد. همچنین می تواند میزان صدای بین تلویزیون و گیرنده را هماهنگ سازد. گیرنده های امروزی HDMI به شما امکان می دهند تا تنظیمات گیرنده را با استفاده از تلویزیون خود به عنوان واسط پیکربندی کنید.

نکته قابل توجه این است که HDMI یک علامت تجاری متعلق به شرکت HDMI Licensing Administrator Inc می باشد که اکنون به عنوان شاخص منبع برای مارک های HDMI LA از رابط های دیجیتال برای اتصال تجهیزات با کیفیت بالا استفاده می شود.